wtorek, 15 kwietnia 2014

Pisanki tak i siak

Wielkanoc idzie i jest coraz bliżej. Postanowiłam zatem podzielić się pozbieranymi gdzieś tam skądś tam sposobami na kolorowanie jajek. Niestety, nie mam na tyle czasu, by usiąść i napisać taki przydługi post, więc wysyłam ten, będę go w miarę możliwości do czasu świąt uaktualniać. Miłej zabawy!
:D

POMYSŁ NR 1 - jaja farbowane naturalnie 

To jest dziedzictwo wiedzy świątecznej ;) Dla mnie takie jaja są dużo bardziej wartościowe niż te zanurzone w gotowych farbkach, choć je robię najczęściej , z braku czasu niestety. Bywa jednak że przy odrobinie dobrej organizacji się udaje. Do tej pory używałam buraka i cebuli, cieszę się, że dowiedziałam się czegoś więcej, dzięki stronie Lokalna Żywność"Jajka farbowane naturalnie: czerwoną kapustą, kurkumą, łupami cebuli, czerwonym burakiem i czarną kawą !!!

Jak otrzymać kolory pokazane na obrazku? Przetłumaczyliśmy i skondensowaliśmy przepis wg marthastewart.com:

1. Żeby przygotować roztwory barwników, wybierz jeden z barwników podanych poniżej i wrzuć do garnka. Dodaj około 1 litr wody i 2 łyżki białego octu winnego. Jeśli potrzeba więcej wody żeby przykryć barwiące składniki, proporcjonalnie zwiększ ilość octu winnego. Doprowadź do wrzenia, gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, odcedź.

- barwnik z czerwonej kapusty: około litr pokrojonej kapusty.
- barwnik z kurkumy: 3 łyżki kurkumy.
- barwnik z łupin cebuli: około litr łupin z cebuli (z około 12 cebul).
- barwnik z buraków: około litr pokrojonych buraków.
- barwnik z kawy: około litr mocnej czarnej kawy (zamiast wody).

2. Tak przygotowane roztwory barwników można użyć do barwienia na gorąco (gotujemy jajka w roztworze barwnika) lub na zimno (moczymy jajka przez chwilę lub przez dłuższy czas w roztworze barwnika). Kolory i sposób ich otrzymania (nazwy angielskojęzyczne pokazane na rysunku):

Deep Gold [głęboko złoty]: gotować jaja w roztworze kurkumy.
Sienna: gotować jaja w roztworze z łupin cebuli.
Dark, Rich Brown [ciemno brązowy]: gotować jaja w roztworze czarnej kawy.
Pale Yellow [jasno żółty]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze kurkumy, 30 minut.
Orange [pomarańczowy]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z łupin cebuli, 30 minut.
Light Brown [jasno brązowy]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze czarnej kawy, 30 minut.
Light Pink [jasno różowy]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z buraka, 30 minut.
Light Blue [jasno niebieski]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z kapusty, 30 minut.
Royal Blue [niebieski]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z kapusty na noc.
Lavender [lawendowy]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z buraka, 30 minut. Następnie w temperaturze pokojowej w roztworze z kapusty, 30 sekund.
Chartreuse: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej roztwór kurkumy, 30 minut, Następnie w temperaturze pokojowej w roztworze z kapusty, 5 sekund.
Salmon [łososiowy]: namoczyć jaja w temperaturze pokojowej roztwór kurkumy, 30 minut. Następnie w temperaturze pokojowej w roztworze z łupin cebuli, 30 minut".

POMYSŁ NR 2 - jaja woskowane

To jest klasyk - jaja malujemy woskiem, kredkami świecowymi, jeśli kolorowymi, będzie ciekawiej. Gdy obrazek jest gotowy są dwie wersje:
a. wkładamy jaja do wody farbującej
b. malujemy jaja farbkami
Gdy farba wyschnie, zdrapujemy kredkę i voila :D

POMYSŁ NR 3 - jaja  malowane kremem do golenia

Pomysł znalazłam na stronach Little Wonders Days. Jaja malowane są... męską pianką do golenia :D

Będą potrzebne:
Taca
Pianka do golenia
Kratka do pieczenia
Farby akrylowe
Wykałaczka, pędzelek lub łyżka którą można pomieszać farbę w kremie
Wyciśnij piankę do golenia na tacę pokrywając całe jej wnętrze. Następnie na piankę wyciśnij farbę.Delikatnie rozmieszaj ruchem zygzakowym farbę w piance, aby uzyskać efekt marmuru. Następnie jajka umieść na kratce, aby wyschły. Gdy wyschną, ściągnij delikatnie piankę z jaj. Gotowe :)

POMYSŁ NR 4 - jaja  malowane szalem jedwabnym

Macie w domu jakiś stary szal, zupełnie out-of-date? Przyda się teraz, do malowania jaj. Wystarczy bardzo ściśle owinąć nim jajo tak, by powierzchnia szala przywierała do powierzchni jaja (czyli by była możliwie jak największa powierzchnia styczna, a szal nie był zbyt pomięty. Gumką trzeba związać wystający nadmiar szala. Jaja gotujemy we wrzątku około 10 minut. Żeby nie pływały i były całkowicie zanurzone we wrzątku, można je dociążyć np. kamieniami. I po wyschnięciu - gotowe.

POMYSŁ NR 5 - jaja  malowane serwetkami papierowymi

Wystarczy rozdzielić pojedynczy papier serwetki na cieniutkie jej części (zwykle jest och 2-3szt.) i tą cieniutką bardzo dokładnie okleić jajko - powierzchnię smarujemy rozbełtanym białkiem, wtedy się przykleja do skorupki. Gdy wyschnie - jajo jest gotowe :)

Pomysł i zdjęcie zaczerpnęłam stąd: http://www.larecetadelafelicidad.com/en/2013/03/easter-eggs-napkins.html

POMYSŁ NR 5 - jaja  malowane barwnikami, stopniowo

Ten pomysł bardzo mi się spodobał - zaczerpnięty ze strony I am Montessori - wkładamy jaja częściowo do barwnika, po jakimś czasie dolewamy odrobinę wody, po chwili dolewamy, po chwili zalewamy jaja. Wychodzą cudne:2 komentarze:

  1. fajny pomysł na jajka jest taki że nakłada się na powierzchnie liść/kwiatek lub cokolwiek zielonego wkłada w cienkie rajstopy/ skarpetkę (tak by docisnęło roślinkę) i gotujemy w barwniku

    OdpowiedzUsuń
  2. Zielonym albo brązowym ;) To prawda, bardzo mi się takie jaja podobają, zwłaszcza z odciskami onegdaj modnej paprotki :D

    OdpowiedzUsuń